Yasam Terapisi (Time Line Therapy™):

Bilinçaltinin deneyimlerimizi kodlayarak siralamasina 'Ömür, Yasam' diyoruz. Böylece, Time Line = YASAM dir. Yasam, bilinçaltinin deneyimleri kodlayarak hafizaya kaydederken takip ettigi siralama sistemidir .

Yasam Terapisi (Time Line Therapy™) Kaynagi geçmis deneyimlerden olusan bilinçalti kararlarinin güncellenmesidir.

Insan olarak hepimiz geçmis olaylari animsar, su ani yasar ve gelecekle ilgili hayaller kurariz. Kendimize soralim, hiç düsünmeden, bilincimizin disinda, geçmisle gelecegin nasil  farkina varabiliyoruz? Yani herhangi bir deneyimin geçmiste olup bittiginin ya da henüz gerçeklesmediginin farkina nasil variyoruz?

Bugüne kadar yasadigimiz deneyimler ve deneyimlerimizin sonucu aldigimiz kararlar, inançlar, degerler, duygular zihnimize bilinçalti tarafindan kodlanmistir. Böylece biz, yine bilinçaltimizin yönetiminde, nelerin geçmiste yasandigini ve nelerin henüz yasanmadigini biliriz.

Uygulama:
Tüm bireysel ögrenme, davranis ve degisim kisinin bilinçaltinda gerçeklesir. Kisi degisimi ne kadar isterse istesin bilinçle davranislarinin asil nedini olan kaynagi degisteremez.

Kisinin güncelligini yitirmis ve bugün için duygu, düsünce ve davranislarini olumsuz yönde etkileyen bilinçalti kararlarinin, olusumunda sagladigi yararli ögrenilenleri sakli tutarak, günün kosullarina göre uyarlanmis seklinin bilinçaltina yeniden kodlanmasidir. Bilinçalti çalismasi oldugu için kesinlikle birebir terapi yapilir.

Kimlere Uygulanir:
Aklî dengesi yerinde olan her kisiye uygulanir.

Uygulama alani:
Sizofreni hastalarinin disinda kisisel gelisime engel olan tüm davranislarin degisimine uygulanir.

Örnegin:
Saplantilar: korkular, endise,
Sürekli olan duygu ve davranislar: kararsizlik, herseyi dert etme, tembellik, güven eksikligi, sevgisizlik, basarisizlik, vb
Beden sagligini tehdit eden duygu ve davranislar: bunalim, gerilim, umutsuzluk, çaresizlik, öfke, intikam, pismanlik, aci çekme, vb
Sosyal çevrece kabül görmeyen davranislar

Kendi yasaminizi kendiniz kontrol edip, istediginiz hedefe zahmetsizce kisa yoldan ulasmak istiyorsaniz, bize ulasabilirsiniz .

Time Line Therapy™'nin kisa tarihçesi :
  Insanlar asirlar önce zamanin farkina varmislar. Ilk kayitlara göre, Aristotle Fizik IV kitabinda, 'zamanin akisi'ndan bahsetmistir. 1890 da William James de 'hafiza kayitlarinin siralanisinin dogru olusturdugu'ndan söz eder. 1970 lerin sonuna dogru NLP ciler, William James'in çalismalarini 'hafiza kayit sistemi'ni yeniden gözden geçirip, formüle ederek 'bilincaltinin yasanan deneyimleri kodlayarak hafizaya yerlestirme sirasi'ni 'Time Line' adini verirler. Richard Bendler'in ögrencisi Dr. Tad James, 1985, 'hafiza kayit sistemi'nin formüle edilmis son seklini terapiye uygular ve uygulamasini 'Time Line Therapy™'  olarak tanitir

Detayli Egitimler(Sertifikali) Programi i ç in bize ulasabilirsiniz .

 

© Copyright: 2008-2009,
Kendinle Baris
Son güncelleme tarihi
27 June 2009
Bu site hakkinda öneriler
dacikgoz@bigpond.net.au